Едно типично родопско ястие, което всеки, който е опитал, е заобичал.
Колкото до начините да преборя настинката, изпробвам някои съвсем иновативни за мен, но не и за народната медицина и ще ви уведомя, ако са свършили работа. Не ми се иска да се зарина в хапчета ... а както каза и докторката, ще ти трябват и противогъбични и имуностимуланти, ако се решиш да пиеш антибиотик ... кое какво лекува - не е много ясно.
За миналия уикенд бяхме планували разходка до Родопите и за нищо на света нямаше да разваля плановете заради някаква лека настинка (беше такава в петък). А и си казах, че чистият въздух ще ми се отрази добре. Е да, ама не. Подцених "леката настинка", така че мили хора, пазете се, че навсякъде кихащи и кашлящи индивиди.
В духа на темата за Родопите и хубавата разходка из планината, която си направихме, набрахме гъби, които малко по - долу ще ви кажа как приготвих. Сега ви представям едно много любимо мое ястие - Г-н Пататника. Изключително лесен за приготвяне, а толкова вкусен!
Няма да забравя първият път, когато опитах пататник. Беше в Банско, точно в центъра до фонтана има една битова механа, чието име не помня и силно ви препоръчам, ако имате път натам, да минете и да го опитате. Преди няколко години порциите бяха малко по - големи, така че не очаквайте да се нахраните хубаво само с една.
Необходимите продукти за Пататник в кори за баница:
- Около 800гр обелени картофи;
- 1 голяма глава лук (ако нямате, става и с пресен);
- Около 300 гр сирене;
- Настърган кашкавал;
- 3 яйца;
- 6-7 точени кори;
- Разтопено масло;
- Черен пипер;
- Сол;
- Домашна чубрица;
Начин на приготвяне:
След като сме измили и обелили картофите, ги настъргваме на едро ренде и ги разбъркваме с нарязаната глава лук, сиренето, кашкавала, яйцата и подправките.
Загряваме по - голям тиган на котлона с малко масло и изсипваме сместа. Внимавайте да не загори и разбърквайте периодично. Добавяйте масло, когато е нужно.
През това време си приготвяме корите за баница. Взимаме форма за торта с падащи стени и намазваме с масло. Редим кора за баница и мажем с масло и така до последната кора, като оставяме част от корите да висят отстрани, за да можем да захлупим пататника като капаче.
След като картофите в тигана са поомекнали, изсипваме горещата картофена смес в корите за баница и захлупваме. Отгоре може да се намаже с разбито яйце и да се поръси с чубрица.
Печем в предварително загрята фурна на 180-190С до златисто.
Изваждаме и оставяме леко да изстине преди да махнем ринга на формата.
Да ви е сладко!
Колкото до гъбите - сърнела и манатарка. Сърнелата я приготвих като внимателно почистих от тревички и пясък и подредих в тавичка цели, отгоре поръсих със сол и сложих няколко парченца масло.
Запекох на 170С за около 15-20мин. Станаха страхотно! За съжаление, фотото не беше с мен и нямаше как да ги снимам.
Приготвях веднъж и аз, но твоят е много по-богат, Ели, и сигурна съм - по-вкусен. :) Надявам се един ден да опитам и в оригинал. :)
ReplyDeleteПоздрави и да се оправяш бързо!
И аз съм хапвала там, готвят вкусно. Твоят пататник изглежда много вкусен, Ели! И сърнели приготвих днес точно по същия начин. Така ги обичаме всички у дома.
ReplyDeleteНадявам се настинката ти вече е отминала, както и че скоро ще споделиш впечатленията си от разходката в Италия!
Благодаря ти, Бети!! :)
DeleteНастинката поотминава, направих голямо количество от твоя имуностимулант и си пием всеки ден. Но нещо сериозно вилнее, защото много трудно се лекува.
Поздрави :)